Kliendilood:

Tagasi

Jõuliselt tuleb arendada IT-süsteeme, et maksimaalselt digitaliseerida teenindus

Šveitsi täisautomaatsete kohvimasinate JURA maaletooja Baltikumis ja Valgevenes Rickman Trade OÜ panustas 2018. aastal palju meeskonna kasvatamisse, avas uue keskuse Vilniuses ning otsustas laieneda Valgevenesse. Tänavu on plaanis jõuliselt arendada IT-süsteeme, et maksimaalselt digitaliseerida teeninduse ning kvaliteedi hindamise protsesse ning vähendada rumala töö hulka.

Rickman Trade toimetab valikulise jaotusvõrgu ehk Selective Distribution alusel. Ettevõttel on igas riigis paarkümmend hästivalitud pikaajalist ja stabiilset tipptegijast klienti, kes on professionaalsed, pühendunud ning oskavad hinnata JURA filosoofiat. JURA jaoks on oluline pakkuda oma klientidele kvaliteeti, uuenduslikkust ja jätkusuutlikkust ning pöörata suurt tähelepanu keskkonnaküsimustele. Tänu kõigele sellele pakuvad JURA espressomasinad õige hoolduse korral unustamatuid kohvinaudinguid pikkadeks aastateks.

2018 aasta oli Rickman Trade’i juhatuse liikme Silver Ritsi sõnul toimekas ja positiivsete muutuste aasta. „Käivitasime Läti filiaali, avasime Vilniuses JURA keskuse, mis oli maailmas kolmekümnes ja Balti riikides teine, ning otsustasime rajada tütarettevõtte Valgevenesse. Alustasime USAst pärit Blendtec’i kannmikserite distributsiooniga. Juhatusega liitus kaks uut võimekat liiget ja kokku värbasime 13 uut talenti. Meie meeskond on täna tugevam kui kunagi varem,” räägib Rits. Ta lisab, et mulluseks käibeks kujunes peaaegu 11 miljonit, millest enam kui pool tuleb Eestist. „Kokkuvõttes aitasime muuta enam kui 10 000 tarbija elu JURA ja Blendtec´i seadmete abil nauditavamaks.”

Tänu aastal 2017 rajatud Leedu filiaalile tehti tubli tõus ka Leedus. Tänavu oodatakse sarnast läbimurret Lätis, kus mullu rajati filiaal ja 2019. aasta jaanuaris avati esinduspind. Teisest kvartalist alustatakse tegevusega Valgevenes, kus ei oodata küll kiiret müügiedu, kuid laienemist nähakse kui uue ukse paotamist.

Ehkki ettevõte ei avalda oma turuosa, on teada, et eelmisel aastal saadi JURA-lt suurimate distribuutorite kategoorias parima distribuutori auhind viitega ettevõtte esinduslikule turuosale. „Balti riikides müüakse ligi 3% kogu JURA masinatoodangust. Ehkki Eesti, Läti ja Leedu turud on erinevad, on toote kvaliteet ja brändiväärtused universaalsed. Müügiedu nõuab tööd ja vaeva, filiaalide loomine tähendab turule ja tarbijatele lähemal olemist ja on end kindlasti ära tasunud,” sõnab Rits.

Probleemiks pole tarkvara suutlikkus, vaid iseenda võime võimalusi ära kasutada

Viimased kaks aastat on Rickman Trade’i põhiaur läinud organisatsioonile ja meeskonnale, nüüd aga on fookuses toetavad süsteemid: protsessid, mõõdikud, tarkvaralahendused. „ERP ja BI on meil tänavu esimese poolaasta võtmeteemad,” räägib Rits. Plaan on Dynamics 365 Business Central (vana nimega Dynamics NAV) kasutusele võtta kõigis neljas riigis ja sellega ära lahendada mitmed seni ootel olnud teemad – digiteerimisprojektid, mis aitavad vähendada rumala töö mahtu ja parandada efektiivsust ning tõsta töötaja rahulolu. Rits nendib, et kunagi ei ole probleemiks olnud NAV-i suutlikkus, pigem ikkagi enda võime olemasolevaid võimalusi ära kasutada.

„Meie eesmärk on muuta inimeste elu nauditavamaks – seda nii klientide, tarbijate kui ka oma töötajate vaates,” ütleb Rits, kelle sõnul on töölaual mitu digiprojekti. Näiteks järelteeninduse digiteerimine, mille eesmärk on täielikult digiteerida kogu ahel kliendimure tekkimisest kuni teenindatud masina väljastamiseni. „Lisaks tegeleme meie klientidele iseteenindusportaali loomisega, et kauba tellimine ja suhtlus tarnijaga oleks lihtne, kiire ning läbipaistav. Samuti on töös müügikohtade digi-auditeerimise projekt, et lihtsustada ja muuta läbipaistvamaks kaupluste esitlus- ja ekspositsioonikvaliteedi jälgimine. Kõigi projektide eesmärk on suurendada digitaalse suhtluse mahtu, mis aitab kokku hoida osapoolte aega, vähendada vigu ja tõsta protsesside tempot ja kvaliteeti. Üritame olla agiilsed – lahendada pigem „pool ülesannet” hästi, hinnata vahetulemusi ja alles siis seada lähteülesanne „teisele poolele”, sest turg, konkurents ja vajadused muutuvad kiiresti või siis erinevalt meie arvatust.”

Ettevõtte juhi sõnul on tarkvara ülesanne äri toetamine, seega on võtmeks hea arusaamine põhiprotsessidest. Seoses filiaalidega ei toimi enam senine suust-suhu koordineerimine, vaid kõik protsessid peavad olema kirja pandud, piiriüleselt harmoniseeritud ja üheselt arusaadavad. „BPR ehk business process reengineering’u vaimus vaatame üle, kuidas me täna asju teeme ja otsime võimalusi parendusteks. Ja sealt sünnivad konkreetsed arendusprojektid, näiteks kavandame koostöös Itera ja Newbase’iga, kuidas paremini oma müüke ja oste planeerida, kasutades statistilist analüüsi, mudeldamist ja – miks mitte – ka masinõpet. Eesmärk on meie töötajate ajakasutuses lisandväärtuse suurendamine, käibevara parem juhtimine ja müügivõimaluste parem realiseerimine.”

Praegu on Rickman Trade’il 16 töötajat Eestis, kuus Leedus, kaks Lätis. Silver Rits tõdeb, et värbamisvõimekus on muutumas üha kriitilisemaks eduteguriks. „Inimkapital on meie suurimaid väärtusi ja tahame iga uue värvatavaga tuua majja uut kompetentsi ja kogemust. Otsime pidevalt tikutulega parimaid ja anname endast kõik, et nad saaksid meie juures väärikaid väljakutseid ja piisavalt eneseteostust!”

Lähemalt Rickman Trade’ist

Rickman Trade’i eesmärk on muuta inimeste elu nauditavamaks, pakkudes tippkvaliteetiga tooteid innovatsiooniliidritelt. Eesmärgi saavutamiseks otsib ettevõte kasvufaasis tooteid, ehitab üles sobiva jaotusvõrgu ja panustab ootusi ületavasse kliendikogemusse. Rickman Trade ja tema eelkäijad on Balti riikides JURA kaubamärki eksklusiivselt esindanud üle 20 aasta. 2016. aastal alustas Rickman Trade hulgimüügiga Eestis ja seejärel avas filiaalid Leedus (2017) ja Lätis (2018). Blendtec´i jaetoodete esindusõiguse Balti riikides ja Valgevenes omandas Rickman Trade 2017. aastal.

Šveitsi ettevõte JURA Elektroapparate AG on tegelenud uuenduslike tippklassi kodumasinate arendamisega juba aastast 1931. Teerajajana automaatsete espresso-/kohvimasinate valdkonnas on JURA kuulunud alates 1990. aastate keskpaigast maailma olulisemate koduste kohvimasina tootjate hulka.

USA-st pärit blenderitootja Blendtec on tegelenud tippklassi kannmikserite arendamisega juba enam kui 50 aastat. Ettevõtte asutaja Tom Dickson valmistas esimese blenderi oma kodugaraažis ja on endiselt toodete arendusjuht. Blendtec´i iseloomustab jõudlusest tulenev mitmekülgsus ja kasutusmugavus ning valdkonna pikim, 8–10-aastane garantiiaeg.

Rickman Trade IT lahendus

Ettevõte on aastaid kasutanud Dynamics NAV tervik majandustarkvara ja Bi4Dynamics ning PowerBI ärianalüüsi lahendusi, mille on juurutanud BCS Itera. Terviklahendusega hallatakse ladu, ostu- ja müügiprotsessi ning loomulikult finantsjuhtimist. Erilahendusena on kasutusel liides logistikapartneriga. Andmelao lahenduse ülesanne on majandustarkvarast äritegevuse analüüsiks oluline info välja võtta ja esitada selliselt, et kasutajad saavad lihtsa vaevaga andmetele ligi, saavad andmemudelist aru ja oskavad selle põhjal kokku panna endale vajalikke aruandeid. Samas võimaldab BI lahendus analüüsida müüki ühiselt kolmes riigis (Eesti, Läti ja Leedu) tegutseva ettevõttete üle, saades sellisel viisil ülevaate kogu grupi tulemustest ühe vaatena.

Andmelao peale visualiseerimise vahendina sai Rickmanile möödunud sügisel juurutatud Power BI ärianalüüsi rakendus. Uute plaanidena on võtta kasutusele spetsiaalne Business Central hooldusmoodul ja kliendiportaal.

DIGITALISEERIMINE