ESG – kohustus või võimalus?
Allikas: Äri-IT Kevad 2025
Autorid: Merilin Aug, BCS Itera talendijuht ja Kristina Ilves, BCS Itera kvaliteedijuht
Tegelikult on ESG mõlemat – nii kohustus kui ka võimalus.
Pole vaja süvitsi kaevuda, et mõista: ESG puudutab lisaks suurettevõtetele paratamatult ka väiksemaid. Seda nii regulatiivsete kohustuste kui ka ärivõimaluste kontekstis. Järjest enam on selge, et jätkusuutlik ettevõtlus ja organisatsioonijuhtimine pole lühiajaline trend, vaid püsiv suundumus, mis tuleneb reaalsetest ja olulistest probleemidest. Vahel tekib koguni tunne, et ESG on lihtsalt hästi ära unustatud vana hea talupojatarkus.
Seal, kus on probleeme, on ka võimalusi nende lahendamiseks. Nutikamad suudavad ESG kaudu luua endale konkurentsieelise.
Mis imeloom see ESG õigupoolest on?
Kiire guugeldamine ütleb, et ESG on ettevõtte keskkonna-, sotsiaalsete- ja juhtimisstandardite kogum, mis aitab luua pikaajalist väärtust. Kõlab selgelt, kuid praktikas tõlgendatakse ESG-d väga erinevalt. Kuigi on üldteada, et inglise keeles tähistab E sõna environmental (ee keskkond), S sõna social (ee sotsiaalne) ja G sõna governance (ee juhtimine) ning akronüüm ESG tähendab jätkusuutlikkust, hakkavad arusaamad erinema, kui ettevõtted asuvad ESG teemadel omavahel suhtlema.
Tõlgendamisruum kasvab märgatavalt, kui mängu tulevad ebamäärased küsimused ja nõudmised klientidelt ja hankijatelt. Näiteks:
- Kas teie ettevõte vastab ESG standarditele?
- Ülejärgmisel aastal saame koostööd jätkata ainult siis, kui tegelete ESG-ga.
Sellised küsimused ja ootused on sageli lõplikult defineerimata, tekitades segadust ja tõlgendamisvõimalusi. Kas see tähendab kestlikkusaruande koostamist ja avalikustamist (selle teema kohta leiate rohkem infot ajakirja teises artiklis “Kestlikkusaruandlus suurendab ettevõtte konkurentsivõimet”), ettevõtte selgesõnalisi ESG põhimõtteid ja strateegiaid, konkreetse toote või teenuse süsinikujalajälje andmeid – või hoopis midagi muud?
ESG hõlmab väga laia valikut keskkonna-, sotsiaalseid ja juhtimisalaseid tegureid. Oluline on selgitada välja, millised standardid ja regulatsioonid kehtivad just teie ettevõttele, võttes arvesse tegevusvaldkonda, asukohta, suurust ja muid olulisi tegureid. Samuti on tähtis mõista väärtusahela ja huvigruppide ootusi.
Suurim väljakutse on tasakaalu leidmine kohustuste täitmise ja võimaluste ärakasutamise vahel. Tundub, et olenemata maailmavaatest mõistavad paljud, et jätkusuutliku arengu võti peitub tasakaalus turumajanduse ja tasaarengu vahel.
Miks ESG-ga tegeleda?
Suur pilt on lihtne: tagada, et keskkond ja täisväärtuslikuks eluks vajalikud võimalused püsiksid ka järgmistele põlvkondadele.
Mõne ettevõtte jaoks on kestlikkus ja jätkusuutlikkus olnud fookuses juba aastaid, teistele on see uus avastamisvaldkond. Suured organisatsioonid, kellel on seadusest tulenev kestlikkusaruandluse kohustus, hakkavad üha enam ESG andmeid küsima ka oma tarnijatelt, koostööpartneritelt ja klientidelt. Seetõttu tasub varakult läbi mõelda, kuidas selleks valmis olla.
Lisaks saavad ESG põhimõtteid järgivad ettevõtted endale soodsamaid finantseerimistingimusi ning muutuvad tööandjatena atraktiivsemaks – eriti nooremale põlvkonnale, kes eelistab teadlikult tegutsevaid organisatsioone.
Kust leida Eestis abi ESG strateegia ja teekaardi koostamiseks?
Enamik ettevõtteid tegeleb ESG teemadega juba kas teadlikult või alateadlikult. Viimastel aastatel on Eestis kasvanud nii temaatiliste seminaride, kogemuslugude kui ka koolitusprogrammide hulk.
ESG juhtimist saab õppida ka kõrgkoolides:
- EBS-is saab osaleda ESG juhtimise arenguprogrammis;
- TalTech pakub jätkusuutlikkuse eksperdi programmi ning bakalaureuseõppes saab õppida jätkusuutlikku ettevõtlust ja ringmajandust;
- Tallinna Ülikoolis toimus 2024. aasta sügisel kestliku personalijuhtimise täiendusõppeprogramm.
Lisaks pakub PwC veebikoolitusi, kus saab valida viie eraldi koolituse vahel või läbida kogu programm tervikuna.
Üks praktilisemaid lähenemisi on EIS-i ja Sustinere’i ESG strateegia meistriklass, kus osaletakse koos ettevõtte tiimiga. Selle tulemusena valmib ettevõtte ESG strateegia ja teekaart.
Kuidas BCS Itera ESG suunal edasi liigub?
BCS Itera näeb mitut võimalust, kuidas ESG kaudu oma tegevust nii sisemiselt kui ka klientide ja partnerite jaoks jätkusuutlikumaks ning konkurentsivõimelisemaks muuta.
ESG strateegia loomiseks osaleb BCS Itera EIS-i ja Sustinere’i meistriklassis, kuhu on ettevõttest kaasatud kolm meeskonnaliiget. Nii saame tagada, et käsitletud on kõik olulised aspektid ning strateegia tuleb mitmekülgsem.
Protsessi käigus oleme avastanud, et rakendame paljusid ESG põhimõtteid juba praegu – ehkki seni teadvustamata kujul. Samas on välja tulnud ka võimalusi, kuidas saaksime oma tegevust parandada ja ESG olulisust paremini kommunikeerida oma väärtusahelas
- klientidele, tarnijatele ja partneritele
- ning seeläbi teadvustada jätkusuutulikkuse olulisust ka laiemalt.
Oleme kaasanud ESG strateegia ja teekaardi loomisesse ka oma kliente, et mõista, millised ESG teemad nende jaoks olulised on. See avardab meie perspektiivi ja kinnitab, kas liigume õiges suunas.
Tõeline töö algab aga siis, kui ESG eesmärgid on paigas. Kommunikatsioon, muudatuste juhtimine ja fookuse hoidmine aitavad strateegiat ellu viia. Samuti soovime ESG teemadel olla tulevikus väärtuslik partner nii oma klientidele kui ka koostööpartneritele.
Kokkuvõttes oleme mõistnud, et tähtis on leida üles ettevõtte tegelikud ja tuumakad mõjukohad, võimalused ja riskid. Oluline on keskenduda sellele, mida teha saab, mitte sellele, mida teha ei saa. Need sammud, mis on ettevõtte võimuses, ei tohiks jääda astumata.
Vaata lisaks: Kestlikkusaruandlus (ESG) Business Central majandustarkvaras